OXFORDSHIRE BOWLING ASSOCIATION
COUNTY - NATIONAL CHAMPIONSHIPS
FOUR WOOD SINGLES
Winners of the Single – Handed Championship and Holders of the Challenge Bowls
1907 Winner
R. Evans
North Oxford
1908 Winner
J.W. Grimsley
Bicester
1909 Winner
T. Skitmore
Middleton Park
1910 Winner
G. Lancaster
Middleton Park
1911 Winner
H. Allen
Banbury Chestnuts
1912 Winner
C. Stevens
Banbury Chestnuts
1913 Winner
J.R.F. Turner
Oxford City
1914 Winner
L.J. Arkell
Banbury Chestnuts
1915 Winner
L.J. Arkell
Banbury Chestnuts
1916 Winner
C.F. Bennett
Banbury
1917 Winner
J.W. Grimsley
Bicester
1918 Winner
J. Fingland
Banbury Chestnuts
1919 Winner
J. Fingland
Banbury Chestnuts
1920 Winner
T. Buckland
Middleton Park
1921 Winner
S. Simmonds
Chipping Norton
1922 Winner
S. Simmonds
Chipping Norton
1923 Winner
F.C. Sherlock
South Oxford
1924 Winner
G. Rhymes
East Oxford
1925 Winner
G. Rhymes
East Oxford
1926 Winner
W.E. Hitch
South Oxford
1927 Winner
O. Bygrave
Banbury Central
1928 Winner
W. Thorpe
Banbury Chestnuts
1929 Winner
J.O. Rhymes
Oxford City 
1930 Winner
A.R. Allen
Oxford City 
1931 Winner
W.E. Hitch
East Oxford
1932 Winner
J.O. Rhymes
Cowley St. John
1933 Winner
J. McIntyre
Oxford City & County
1934 Winner
J.O. Rhymes
Oxford City & County
1935 Winner
F.C. Sherlock
Oxford City & County
1936 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1937 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1938 Winner
E. Pulker
Oxford City & County
1939 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1940 Winner
J. Holden
Oxford City & County
1941 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1942 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1943 Winner
P. Giles
Banbury Conservative
1944 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1945 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1946 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1947 Winner
A. Hall
Ox. University College Servants
1948 Winner
S.T. Ellacott
Banbury Chestnuts
1949 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1950 Winner
G. Norton
Banbury Borough
1951 Winner
G. Russell
Oxford City & County
1952 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1953 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1954 Winner
G. Russell
Oxford City & County
1955 Winner
S.H. Smith
South Oxford
1956 Winner
C. Pargeter
Banbury Borough
1957 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1958 Winner
J.R.V. Johnson
Oxford City & County
1959 Winner
N. Benham
Thame
1960 Winner
A. Hainge
Oxford City & County
1961 Winner
D.J. Booker
Banbury Chestnuts
1962 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1963 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1964 Winner
A.R. Allen
Oxford City & County
1965 Winner
C. Bint
Summertown
1966 Winner
K. Faulder
Oxford City & County
1967 Winner
A. Green
Summertown
1968 Winner
M. Gallagher
Pressed Steel Fisher
1969 Winner
F. Deeley
Deddington Beeches
1970 Winner
H. Philpott
Florence Park
1971 Winner
E. Treharne
Pressed Steel Fisher
1972 Winner
D.A. Ley
Oxford City & County
1973 Winner
S. Green
Oxford City & County
1974 Winner
D. Dawson
Headington
1975 Winner
M. Meredith
South Oxford
1976 Winner
L.N. Upham
Banbury Borough
1977 Winner
M. Gallagher
Pressed Steel Fisher
1978 Winner
A.J. Sharpe
Banbury Borough
1979 Winner
M. Gallagher
Pressed Steel Fisher
1980 Winner
R. Sharpe
Banbury Borough
1981 Winner
R.D. Killick
Banbury Chestnuts
1982 Winner
G.P. Harrington
Summertown
1983 Winner
R.C. Hewson
Summertown
1984 Winner
L. Aldridge
Blackbird Leys
1985 Winner
R.C. Hewson
Summertown
1986 Winner
G.P. Harrington
Oxford City & County
1987 Winner
C.E. Allen
Summertown
1988 Winner
H. Watts
Oxford City & County
1989 Winner
R. Gaskins
Bicester
1990 Winner
G. Moon
Banbury Borough
1991 Winner
Greg Moon
Banbury Borough
1992 Winner
G.P. Harrington
Summertown
1993 Winner
R.C. Hewson
Summertown
1994 Winner
Greg Moon
Banbury Borough
1995 Winner
R.A. Colbourne
Banbury Borough
1996 Winner
R.C. Hewson
Summertown
1997 Winner
M. Hitchcox
West Witney
1998 Winner
M. Baylis
Woodstock
1999 Winner
L. Campion
Banbury Central
2000 Winner
S. Richens
Carterton
2001 Winner
H. Watts
Summertown
2002 Winner
C. Whitehead
Summertown
2003 Winner
C. Carpenter
Banbury Borough
2004 Winner
Greg Moon
Banbury Borough
2005 Winner
G. Lucas
Banbury Borough
2006 Winner
Greg Moon
Banbury Borough
2007 Winner
I. A. Whelpton
Banbury Central
2008 Winner
P. Sharman
Carterton
2009 Winner
M. Charlett
Headington
2010 Winner
S. Claridge
Headington
2011 Winner
M. Charlett
Headington
2012 Winner
A. Prew
Carterton
2013 Winner
R. Redford
Banbury Borough
2014 Winner
Greg Moon
Banbury Borough
2015 Winner
M. Sykes
Banbury Borough
2016 Winner
C. Gilkes
Watlington
2017 Winner
R.  Gaskins
Headington
2018 Winner
S. Richens 
Carterton
2019 Winner
K. Holloway
Banbury Borough
2020 NO COMPETITION  
2021 Winner J. Philpott Headington
   
 

 

Back to top
Go to bottom