OXFORDSHIRE BOWLING ASSOCIATION
COUNTY COMPETITIONS
OFFICER’S SINGLES – HARRY BURROWS CUP
1937 Winner H.O. White Banbury Chestnuts
1938 Winner A. Miles Witney
1939 Winner H.B. Panting Oxford City & County
1940 Winner H.B. Panting Oxford City & County
1941 Winner H.B. Panting Oxford City & County
1942 Winner A.F. Turner Banbury Chestnuts
1943 Winner S.H. Smith South Oxford
1944 Winner B.J. Biles Banbury Borough
1945 Winner E.J. Tobin Oxford City & County
1946 Winner D. Wheeler NAC Banbury
1947 Winner R.W. Taylor Banbury Borough
1948 winner R.W. Taylor Banbury Borough
1949 Winner C.A. Savage Thame
1950 Winner F. Deeley Deddington Beeches
1951 Winner W. Verney West Oxford
1952 Winner A.B. Clifton Banbury Borough
1953 Winner L.G. East South Oxford
1954 Winner L.G. East South Oxford
1955 Winner D. Wheeler NAC Banbury
1956 Winner J.R. Knapp Oxford Gas
1957 Winner T. Parkin Banbury Borough
1958 Winner T. Parkin Banbury Borough
1959 Winner P.H. Whitcomb North Oxford
1960 Winner C.A. Savage Thame
1961Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1962 Winner T. Parkin Banbury Borough
1963 Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1964 Winner J. Wierszycki Thame
1965 Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1966 Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1967 Winner C. Smith Henley-on-Thames
1968 Winner A. Perkins Middle Barton
1969 Winner F.C. Beer Banbury Chestnuts
1970 Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1971 Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1972 Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1973 Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1974 Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1975 Winner L.N. Upham Banbury Borough
1976 Winner W. Freemantle Thames Valley Police
1977 Winner P.L. Sharman Burford Town
1978 Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1979 Winner M. Gallagher Pressed Steel Fisher
1980 Winner D.A. Ley Summertown
1981 Winner L.N. Upham Banbury Borough
1982 Winner R. Davis Summertown
1983 Winner H. Williams West Witney
1984 Winner D.A. Ley Summertown
1985 Winner K. Mitchell Banbury Borough
1986 Winner K. Mitchell Banbury Borough
1987 Winner J. Denbow Banbury Borough
1988 Winner R.T. Gaskins Bicester
1989 Winner E. Hilton Banbury Chestnuts
1990 Winner P. Heath Chadlington
1991 Winner R.B. Lewis OBA
1992 Winner R.B. Lewis OBA
1993 Winner J. Benfield Chipping Norton
1994 Winner M. Hitchcox West Witney
1995 Winner R.B. Lewis OBA
1996 Winner W. Bennett Rover (Cowley)
1997 Winner B. Ealey West Witney
1998 Winner L. Campion Banbury Central
1999 Winner B. Lambourne Shiplake Village
2000 Winner L. Campion Banbury Central
2001 Winner D. McClymont Banbury Chestnuts
2002 Winner M. Petersen Oxford City & County
2003 Winner M. Sykes Banbury Central
2004 Winner C. Earl Rover (Cowley)
2005 Winner M. Sykes Banbury Central
2006 Winner J. Tee Banbury Central
2007 Winner P. Comley Rover (Cowley)
2008 Winner I.A. Whelpton Banbury Central
2009 Winner S. Gibson Oxford City & County
2010 Winner M. Petersen Oxford City & County
2011 Winner N. Galletly Banbury Central
2012 Winner A. Hall Bicester
2013 Winner B. Lambourne Shiplake Village
2014 Winner K. Alder West Witney
2015 Winner K. Alder West Witney
2016 Winner I.A. Whelpton Banbury Central
2017 Winner N. Galletly Banbury Central
2018 Winner D. Leighfield West Witney
2019 Winner D. Leighfield West Witney
2020 No Competition -

 

Back to top
Go to bottom